HABER DETAYI

28 Temmuz 2017 10:26

Cilvegözü Gümrük Kapısı yeniden açıldı

Cilvegözü Gümrük Kapısı yeniden açıldı

20-21 Temmuz tarihlerinde Cilvegözü Gümrük Kapısı ile Suriye’nin Bab-Al Hava Sınır Kapısı arasında yapılan inşaat ve asfalt çalışması ile 2 gün süre ile kapanan, ancak daha sonra Suriye Sınır kapısını kontrolünde bulunduran Ahrar’uş Şam ile Heyet Tahrir El Şam Gurupları arasındaki çatışmalar nedeniyle 5 gün kapalı olan Cilvegözü Gümrük Kapısı TIR ve yaya yolcu giriş ve çıkışlarına açıldı.

İki grup arasında yapılan anlaşmadan sonra Bab-Al Hava sivil yönetime bırakıldı. Tamamen sivil yönetimin kontrolüne bırakılan sınır kapısındaki sorunların giderilmesinin ardından Cilvegözü ile karşılıklı olarak TIR giriş ve çıkışları yapılıyor.Ramazan bayramına giden suriyelilerin giriş işlemleri ve ülkelerine dönmek isteyen suriyelilerin cıkış işlemleri de yapılmaya başlandı.

Bayramdan dönen Suriyeli Mustafa Seyit, Türkiye’ye gelmek için Bab-Al Hava’ya geldiklerini ancak, bölgedeki çatışmalar nedeniyle giriş yapamadıklarını belirterek, “Çok şükür gruplar arasında anlaşma yapıldı ve herkes çekildi. Bu gün sivillerden oluşan yöneticiler çalışmaya başladı. İnsani yardım taşıyan araçlar gitmeye başladı ve aynı zamanda Türkiye’ye gelmek için bekleyen insanlar da gelmeye başladılar” diye konuştu.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.