HABER DETAYI

10 Kasım 2017 11:10

2. Hatay Tarım Fuarı Kapılarını Açtı

2. Hatay Tarım Fuarı Kapılarını Açtı

Antakya Tecim ve Endüstri Odamızın da  katkılarıyla meydana gelen 2. Hatay Ziraat Fuarı 02 Kasım’da 2017 tarihinde kapılarını açtı. 2. Hatay Ziraat Fuarı açılışında konuşan ATSO Başkanımız Hikmet Çinçin, “Ziraat insanların beslenmesini sağlaması, endüstri sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, ilimizdeki toplam istihdamdaki ortalama %30 ‘luk oranı ve kazandırdığı ihracat gelirleri sebebiyle ilimiz için; Ekonomik, toplumsal, politik ve teknik yönleriyle öteki sektörlerden değişik özellikleri olan ve olmazsa olmaz öneme haiz bir sektördür.

 

İlimizin toplam 552.400 hektar arazi varlığının 275.578 hektarını  (%50) ziraat alanları oluşturmaktadır. Devlet yatırımları ile 57.196 hektar (%33) alan sulanmakta olup, ziraat alanlarının %63’ünde sulu ziraat yapılmaktadır.

 

Hatay ili 2016 yılına ilişkin ziraat arazileri incelendiğinde; tarla bitkileri arazilerinin toplam ziraat arazisinin % 58’i benzer biçimde büyük bir alana haiz olduğu görülmektedir.

 

Ziraat sektöründe stratejik öneme haiz öteki ürün gurubu ise ziraat alanları içinde %8 lik alana haiz narenciye gurubudur. İlde İskenderun, Dörtyol ve Erzin ilçeleri narenciye yetiştiriciliği ile özleşmiştir. İlde üretilen Narenciye, başta Rusya olmak suretiyle çeşitli ülkelere ihraç edilmektedir. Türkiye üretiminde 906.392 ton üretim ile 3. Sırada yer almakta olan ilde 234.529 dekarlık alanda üretim yapılmaktadır. (TÜİK 2016)

 

Samandağ ilçesi sebzecilikte, Hassa ilçesi ise bağcılıkta, Yayladağı ilçesi ise değişik ekolojik yapısı sebebiyle tıbbi bitkiler mevzusunda mühim üretim miktarına ve potansiyeline haizdir.

 

Haiz olduğu verimli toprakları ve oldukça uygun iklim şartları, İlimizde yetiştirilen birçok ürünü üretim miktarları bakımında Türkiye sıralamasında üst sıralarda taşımıştır. 2016 TÜİK rakamlarına gore Hatay İli;

 

Maydanoz, Dereotu ve Pazı üretiminde Türkiye 1.si,

Soğan (taze) ve Erik üretiminde Türkiye 2.si,

Pamuk, Narenciye ve Havuç üretiminde Türkiye 3.südür.

Ek olarak ülkemiz yaş sebze meyve ihracatının %21,7’sinin gerçekleştiği ilimiz tarımsal ihracat kıymeti 689 milyon TL olup en fazla ihracat meydana getirilen ülkeler içinde S.Arabistan, Suriye, Rusya ve Irak yer almıştır. İhraç edilen ürünlerde ise Limon, Portakal ve Mandalinadır.

 

TARIMSAL SORUNLAR

 

Son 4 yıl içinde, İlimizdeki ziraat alanlarının %8,5’i ziraat alanı olmaktan çıkmıştır. Ziraat alanlarını en iyi verim alacak şekilde kullanmak isteyen çiftçiler teknik anlamda da yönlendirilemediğinden dolayı nitelikli ziraat yapılamamakta ve netice itibarıyla tarımsal endüstri bazında iyi bir noktaya gelinememektedir.

 

Amik ovasının ortalama 3/2’sinin derin kuyulardan elektrik enerjisiyle çekilen su ile sulanmaktadır. Kuyulardaki su miktarının yazları düşmesi neticesinde çiftçilerimiz zor durumda kalmakta, Elektriğin özelleşmesiyle hasat sonu gelir elde edebilen çiftçilerimize faturalar aylık kesilmekte ve ödeme yapamayan çiftçilere yaptırımlar uygulanmaktadır.

 

AMİK OVASI SULAMA SORUNLARI VE GECİKEN BARAJ İNŞAATLARI

 

Hatay’da 1 milyon 800 bin dönümlük mühim ziraat arazilerine haiz olan Amik Ovası, bilinçsiz -kontrolsüz sulama ve alınmayan önlemler sebebiyle kuraklık problemi yaşamaktadır. Sulanabilir arazi varlığının toplam ziraat arazisi içinde %51 olması ve Reyhanlı Barajı projesi ile bu oranın daha da artacağından ve su taşkınlarının da önleneceğinden hareketle, yapımı devam eden,  2015 senesinde bitirilmesi planlanan sadece hala tamamlanmayan Reyhanlı Barajı inşaatının, biran evvel tamamlanması, basınçlı ve damlama sulama teknolojisine geçilmesi için de çiftçilere acil olarak eğitim verilmesi gerekmektedir. Damlama sulama sistemiyle salma sulamaya gore % 40 su tasarrufu , % 20 verim artışı, girdi maliyetlerinde mühim seviyede azalma (enerjide % 40, sulama işçiliğinde % 80, gübrede % 50, zirai ilaç kullanımında % 30’lara varan tutum) sağlanacaktır.

 

Sulama, İçme suyu  ve Enerji sağlama, Taşkınlardan koruma amacıyla yapılmakta olan Büyük Karaçay Barajı inşaatına 09.01.2009 tarihinde başlanmış olup, inşaat süreci hala devam etmektedir. 2017 senesinde faaliyete girmesi planlanan Büyük Karaçay Barajının da biran evvel tamamlanması büyük ehemmiyet arz etmektedir.

 

 

NİTELİKLİ TARIM ELEMANI MESLEKİ EĞİTİMLERİ

İlimizde zeytin hasadında makineleşmenin yetersiz olması ve mevsimlik işçinin bulunamamasından ve çiftçinin tarla bakımına ihtiyaç duyulan özeni göstermemesinden dolayı verimin düşük olduğu, basınçlı ve damlama sulama teknolojisine geçilmesi kapsamında BAHÇE BAKIMI, ZEYTİN BUDAMA, SULAMA VE GÜBRELEME mevzularında mesleki eğitimler verilerek Ziraat sektörüne Nitelikli Eleman kazandırılması gerekmektedir.

Şehrimizin gücünün hep bilincinde olduk ve hep büyük düşündük. İki yıl ilkin Hatay’da bir takım fuar yapmak için kollarımızı sıvadığımız da birileri bu kent fuar kaldırmaz dedi. Şimdi oldukça şükür 2. Hatay Ziraat fuarının büyük bir gururla açılışını yaptık. Bence birilerinin sizin için ne istediği değil sizin ne istediğiniz mühim hayatta. Bu şehirde inanılmaz bir potansiyel var. Ne var başkanım derseniz İnanç Turizmi var Gastronomi var Tarih var Ziraat var. Doğal olarak ki eksiklerimizde var, aksayan yönlerimiz oldukça, fakat şu ölü toprağını üstümüzden atmamız için artık vites arttırmamız gerek. Biz ATSO olarak her yerdeyiz. Dün Ankara bugün Antakya. Memleket için adım atmadığımız yer yok, olması gerekende bu” diyerek sözlerini sonlandırdı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.