HABER DETAYI

23 Kasım 2017 09:23

2. Hatay Tarım Fuarı Kapılarını Açtı

Antakya Ticaret ve Sanayi Odamızın da  katkılarıyla gerçekleştirilen 2. Hatay Tarım Fuarı 02 Kasım’da 2017 tarihinde kapılarını açtı. 2. Hatay Tarım Fuarı açılışında konuşan ATSO Başkanımız Hikmet Çinçin, “Tarım insanların beslenmesini sağlaması, sanayi sektörünün hammadde ihtiyacını karşılaması, ilimizdeki toplam istihdamdaki yaklaşık %30 ‘luk payı ve kazandırdığı ihracat gelirleri nedeniyle ilimiz için; Ekonomik, sosyal, politik ve teknik yönleriyle diğer sektörlerden farklı özellikleri olan ve vazgeçilmez öneme sahip bir sektördür.

 

İlimizin toplam 552.400 hektar arazi varlığının 275.578 hektarını  (%50) tarım alanları oluşturmaktadır. Devlet yatırımları ile 57.196 hektar (%33) alan sulanmakta olup, tarım alanlarının %63’ünde sulu tarım yapılmaktadır.

 

Hatay ili 2016 yılına ait tarım arazileri incelendiğinde; tarla bitkileri arazilerinin toplam tarım arazisinin % 58’i gibi büyük bir alana sahip olduğu görülmektedir.

 

Tarım sektöründe stratejik öneme sahip diğer ürün gurubu ise tarım alanları içerisinde %8 lik alana sahip narenciye gurubudur. İlde İskenderun, Dörtyol ve Erzin ilçeleri narenciye yetiştiriciliği ile özleşmiştir. İlde üretilen Narenciye, başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç edilmektedir. Türkiye üretiminde 906.392 ton üretim ile 3. Sırada yer almakta olan ilde 234.529 dekarlık alanda üretim yapılmaktadır. (TÜİK 2016)

 

Samandağ ilçesi sebzecilikte, Hassa ilçesi ise bağcılıkta, Yayladağı ilçesi ise farklı ekolojik yapısı nedeniyle tıbbi bitkiler konusunda önemli üretim miktarına ve potansiyeline sahiptir.

 

Sahip olduğu verimli toprakları ve çok uygun iklim şartları, İlimizde yetiştirilen birçok ürünü üretim miktarları bakımında Türkiye sıralamasında üst sıralarda taşımıştır. 2016 TÜİK rakamlarına göre Hatay İli;

 

Maydanoz, Dereotu ve Pazı üretiminde Türkiye 1.si,

Soğan (taze) ve Erik üretiminde Türkiye 2.si,

Pamuk, Narenciye ve Havuç üretiminde Türkiye 3.südür.

Ayrıca ülkemiz yaş sebze meyve ihracatının %21,7’sinin gerçekleştiği ilimiz tarımsal ihracat değeri 689 milyon TL olup en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında S.Arabistan, Suriye, Rusya ve Irak yer almaktadır. İhraç edilen ürünlerde ise Limon, Portakal ve Mandalinadır.

 

TARIMSAL SORUNLAR

 

Son 4 yıl içinde, İlimizdeki tarım alanlarının %8,5’i tarım alanı olmaktan çıkmıştır. Tarım alanlarını en iyi verim alacak şekilde kullanmak isteyen çiftçiler teknik anlamda da yönlendirilemediğinden dolayı nitelikli tarım yapılamamakta ve sonuç itibarıyla tarımsal sanayi bazında iyi bir noktaya gelinememektedir.

 

Amik ovasının yaklaşık 3/2’sinin derin kuyulardan elektrik enerjisiyle çekilen su ile sulanmaktadır. Kuyulardaki su miktarının yaz aylarında düşmesi neticesinde çiftçilerimiz zor durumda kalmakta, Elektriğin özelleşmesiyle hasat sonu gelir elde edebilen çiftçilerimize faturalar aylık kesilmekte ve ödeme yapamayan çiftçilere yaptırımlar uygulanmaktadır.

 

AMİK OVASI SULAMA SORUNLARI VE GECİKEN BARAJ İNŞAATLARI

 

Hatay’da 1 milyon 800 bin dönümlük önemli tarım arazilerine sahip olan Amik Ovası, bilinçsiz -kontrolsüz sulama ve alınmayan önlemler nedeniyle kuraklık sorunu yaşamaktadır. Sulanabilir arazi varlığının toplam tarım arazisi içinde %51 olması ve Reyhanlı Barajı projesi ile bu oranın daha da artacağından ve su taşkınlarının da önleneceğinden hareketle, yapımı devam eden,  2015 yılında bitirilmesi planlanan ancak hala tamamlanmayan Reyhanlı Barajı inşaatının, biran evvel tamamlanması, basınçlı ve damlama sulama teknolojisine geçilmesi için de çiftçilere acil olarak eğitim verilmesi gerekmektedir. Damlama sulama sistemiyle salma sulamaya göre % 40 su tasarrufu , % 20 verim artışı, girdi maliyetlerinde önemli ölçüde azalma (enerjide % 40, sulama işçiliğinde % 80, gübrede % 50, zirai ilaç kullanımında % 30’lara varan tasarruf) sağlanacaktır.

Sulama, İçme suyu  ve Enerji sağlama, Taşkınlardan koruma amacıyla yapılmakta olan Büyük Karaçay Barajı inşaatına 09.01.2009 tarihinde başlanmış olup, inşaat süreci hala devam etmektedir. 2017 yılında faaliyete girmesi planlanan Büyük Karaçay Barajının da biran evvel tamamlanması büyük önem arz etmektedir.

 

NİTELİKLİ TARIM ELEMANI MESLEKİ EĞİTİMLERİ

İlimizde zeytin hasadında makineleşmenin yetersiz olması ve mevsimlik işçinin bulunamamasından ve çiftçinin tarla bakımına gereken özeni göstermemesinden dolayı verimin düşük olduğu, basınçlı ve damlama sulama teknolojisine geçilmesi kapsamında BAHÇE BAKIMI, ZEYTİN BUDAMA, SULAMA VE GÜBRELEME konularında mesleki eğitimler verilerek Tarım sektörüne Nitelikli Eleman kazandırılması gerekmektedir.

Şehrimizin gücünün hep farkında olduk ve hep büyük düşündük. İki sene önce Hatay’da bir dizi fuar yapmak için kollarımızı sıvadığımız da birileri bu şehir fuar kaldırmaz dedi. Şimdi çok şükür 2. Hatay Tarım fuarının büyük bir gururla açılışını yaptık. Bence birilerinin sizin için ne istediği değil sizin ne istediğiniz önemli hayatta. Bu şehirde inanılmaz bir potansiyel var. Ne var başkanım derseniz İnanç Turizmi var Gastronomi var Tarih var Tarım var. Tabi ki eksiklerimizde var, aksayan yönlerimiz çok, ama şu ölü toprağını üstümüzden atmamız için artık vites arttırmamız gerek. Biz ATSO olarak her yerdeyiz. Dün Ankara bugün Antakya. Memleket için adım atmadığımız yer yok, olması gerekende bu” diyerek sözlerini sonlandırdı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.